مرکز پردازشهای سریع

دانشگاه شهید چمران اهواز

مرکز پردازشهای سریع

دانشگاه شهید چمران اهواز

https://telegram.me/scuhpcc

مرکز پردازشهای سریع دانشگاه شهید چمران اهواز (Shahid Chamran University High Performance Computing Center or SCU-HPCC) در شهریور ماه سال 1393 افتتاح و عملیاتی شد.

این مرکز با بودجه بیش از یک میلیارد ریال و با حمایت مالی ستاد هوافضای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز راه اندازی شده است.

آخرین مطالب

۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

روز چهارشنبه 29 اردیبهشت آخرین سمینار از مجموعه سمینارهای برنامه نویسی موازی به عنوان "اجرای برنامه های موازی" برگزار شد. این سمینار دو بخش داشت.

در بخش اول، آقای علیرضا کرمی مطلق دانشجوی سال سوم رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید چمران به ارائه مثالهایی در زمینه کامپایل کردن برنامه های نوشته شده به زبان c در لینوکس پرداخت. این مثالها شامل استفاده از دستور gcc و make بود. سپس با نوشتن یک برنامه نمونه و استفاده از کتابخانه MPI، چند برنامه با حالتهای مختلف اجرا شد. در انتها نیز طریقه استفاده از اسکریپتهای PBS برای ارسال برنامه به برنامه مدیر کار (job manager) توضیح داده شد.

دریافت
حجم: 19.2 کیلوبایتدر بخش دوم، آقای دکتر محمد جواد رشتی، استادیار گروه کامپیوتر دانشکده مهندسی به ارائه مثالهایی در زمینه کدهای نوشته شده با استفاده از کتابخانه OpenMP پرداخت و با نمایش حالت های مختلف، توضیحاتی درباره اثر موازی سازی و ارتباطات بین پروسسها ارائه کرد. فایلهای استفاده شده در ارائه از طریق لینک زیر قابل دسترسی هستند. در پوشه یک فایل readme.txt قرار دارد که حاوی دستورات و نحوه اجرای برنامه ها است.

دریافت
حجم: 205 کیلوبایت

روز یک شنبه 26 اردیبهشت چهارمین سمینار از مجموعه سمینارهای برنامه نویسی موازی با عنوان "مقدماتی بر برنامه نویسی موازی" توسط آقای دکتر محمد جواد رشتی استادیار گروه کامپیوتر دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد. در این سمینار نظری، ابتدا ضرورت و کاربردهای برنامه نویسی موازی ارائه شد. سپس معماری های موازی به اختصار توضیح داده شد و بعد از آن دو مدل برنامه نویسی موازی مبتنی بر استانداردهای MPI و OpenMP به اختصار معرفی شدند. فایل های این ارائه را می توانید با کلیک بر لینک زیر دریافت کنید.دریافت
حجم: 2.71 مگابایت

روز سه شنبه 21 اردیبهشت 1395، سومین کارگاه آموزشی از مجموعه سمینارهای برنامه نویسی موازی با عنوان "آموزش دستورات لینوکس" توسط آقای دانیال بیدکانی (دانشجوی سال چهارم کارشناسی مهندسی کامپیوتر) ارائه شد. در این جلسه 90 دقیقه ای، موارد زیر آموزش داده شدند

  • دستورات پایه ای و مهم لینوکس شامل ls، cat، head، pipe، find و ...
  • ویرایشگر متنی vi
  • نوشتن bash script

اسلایدهای این ارائه را می توانید از لینک زیر دریافت کنید.


دریافت
حجم: 701 کیلوبایتروز سه شنبه 14 اردیبهشت و در راستای مجموعه سمینارهای برنامه نویسی موازی، سمینار آموزش نصب سیستم عامل لینکوس توسط آقای علی حکیمی نجف آبادی (دانشجوی سال سوم رشته مهندسی کامپیوتر) ارائه شد. فایل های این جلسه را می توانید از لینک زیر دریافت کنید.


دریافت
حجم: 1.02 مگابایت


همچنین یک ویدیوی آموزشی برای نصب Centos-7 در سایت آپارات موجود است. توجه کنید که این ویدیو مربوط به سمینار برگزار شده ندارد.

همان طور که در فایل راهنمای مجموعه سمینارهای آموزش برنامه نویسی موازی توضیح داده شد (اینجا)، سمینار دوم به آموزش نصب لینوکس اختصاص خواهد داشت. از آن جایی که این کارگاه به صورت عملی برگزار می شود، مناسب است که شرکت کنندگان علاقه مند، یک لپ تاپ همراه خود داشته باشند تا در حین آموزش، لینوکس را به صورت عملی نصب کنند.

به همین منظور فایلهای مورد نیاز سمینار دوم بارگذاری شده اند تا شرکت کنندگان قبل از برگزاری جلسه آن ها را در اختیار داشته باشند. برای دریافت فایلهای لازم و مورد استفاده در سمینار دوم به آدرس https://172.20.54.10/download مراجعه کنید و سه فایل زیر را دانلود کنید.

  • CentOS-7-x86_64-DVD.iso با حجم 4 گیگابایت معرف سیستم عامل Centos ویرایش 7ام برای سیستمهای 64 بیتی است.
  • Setup.exe با حجم 430 مگابایت معرف برنامه مجازی ساز Vmware نسخه 9ام است.
  • Readme.txt که فایل راهنمای نصب Vmware است.


توجه کنید که آدرس فوق فقط از طریق شبکه داخلی دانشگاه معتبر است. بنابراین برای دسترسی به آن باید VPN شبکه اینترنت را موقتا قطع کنید.

مطابق با برنامه، اولین سمینار از مجموعه سمینارهای برنامه نویسی با حضور چشمگیر دانشجویان برگزار شد. این سمینار یک ساعته که توسط دکتر محمود نادران طحان ارائه شد، شامل مقدمات، تاریخچه و ساختار سیستم عامل لینوکس بود. در بخش ساختار لینوکس مفاهیمی مانند هسته (kernel)، فرآیند بالا آمدن (boot)، سطوح اجرا (run levels)، ساختار فایل و فولدر، پوسته (shell) و قسمت بندی دیسک سخت (partitioning) مطالبی بیان شد. برای دریافت اسلایدهای این سمینار، فایل زیر را دانلود کنید.


دریافت
حجم: 1.58 مگابایت